Találkozásom Trivulzióval
Nagyon kell vigyáznom ezzel a Trivulzióval, mondtam magamban hazafelé menet.
Nem elsősorban a belvízben és a csapadékban látom a problémát, hanem azokban az emberi magatartásokban, amelyek a károkhoz vezettek.
„Hosszú ideje érdeklődéssel kísérem hazánk környezeti kérdéseit, még akkor is, ha ebben a témakörben korábban nem fejtettem ki álláspontomat. Most azonban - a vidékstratégiához is kapcsolódóan - szükségesnek éreztem, hogy a magyar belvízhelyzet rendkívül egyoldalú bemutatása által kialakult társadalmi képen némileg árnyaljak. Mindjárt az elején hangsúlyozom: nem a gazdasági károk tagadása, kisebbítése a szándékom - sőt, még csak az sem igaz, hogy ne éreznék együtt azokkal, akiknek a csapadékos és elhúzódó tél fejfájást okozott, amely most április közepén szerencsére már a múlté. Nap mint nap hallhatjuk a rádióban, olvashatjuk az interneten, hogy 200 ezer hektár termőföld van víz alatt Magyarországon. Arról azonban kevesebb szó esik, hogy ennek a 200 ezer hektárnak (ami önmagában egyáltalán nem sok pl. a 2010-es félmillióhoz képest) csak kevesebb mint a fele szántó. Vagyis, mindössze 80 ezer hektár esetében beszélhetünk ténylegesen belvízről, a többi rét és legelő, ami eleve vízjárta (vagy időszakosan víz borította) területnek tekinthető.
Az alapvető különbség az én véleményem és a napi híradásokban elhangzó érvek között az, hogy én nem elsősorban a belvízben és a csapadékban látom a problémát, hanem azokban az emberi magatartásokban, amelyek a károkhoz vezettek. A kapitalista, a természeti erőforrásokat kizsigerelő, extenzív »fejlődést« hajszoló modell ugyanis az elmúlt évszázadok során fokozatosan egy unalmas és sivár szántóföld-országgá tette a korábban változatos és a megélhetés sokféle módját biztosító magyar vidéket, elsősorban a vizes élőhelyek lecsapolásával.”